Samoocena to Twoja własna reakcja na samą/ego siebie, która bezpośrednio wpływa na Twój nastrój.
Od niej zależy jak traktujesz siebie, jak zachowujesz w relacjach z innymi, czy podejmujesz (czy wręcz unikasz) wyzwań.
Gdy Twoja samoocena jest wyższa, czujesz się lepiej sam/a ze sobą. Jednocześnie jednak uodparnia Cię to na negatywną ocenę niepowodzeń. Jakiekolwiek sytuacje związane z odrzuceniem odbierane są przez Ciebie w mniej bolesny sposób. Z porażek umiesz wyciągać naukę. A kiedy masz przed sobą przerastające Cię wyzwanie, dużo szybciej poszukasz pomocy kogoś z zewnątrz.
Kiedy nasza samoocena jest wyższa, jesteśmy mniej podatni na lęk, bo pod wpływem stresu uwalniamy do krwioobiegu mniej kortyzolu. A ten uwolniony utrzymuje się w naszym organizmie krócej.
Przeciwieństwem posiadania wysokiej samooceny jest pogarda (albo wręcz nienawiść) w stosunku do samej/go siebie, co jest destrukcyjną postawą. Osoby z niską samooceną potrafią latami tkwić w nieudanych związkach lub pracy poniżej swoich możliwości, pozwalając krzywdzić się innym, nie potrafiąc wyznaczać granic.
Jak zwiększyć samoocenę? Dziś przestawiam Wam 11 sposobów…
SAMOOCENA – sprawdzone sposoby zmiany
1.
Zaoferuj swoją pomoc innym.
Każdy z nas ma zasoby, by pomóc drugiemu człowiekowi. Zawsze jest coś, czego mamy więcej (czasu, umiejętności, kompetencji, możliwości). Poświęcając drugiej osobie uwagę, bycie wolontariuszem sprawia, że zaczynamy lepiej się czuć z samymi sobą. W szczególności, jeśli mamy do wyboru realną pomoc komuś albo oglądanie telewizji czy social mediów, by odwrócić swoją uwagę.
2.
Każdego dnia rób jak najwięcej tego, w czym jesteś dobra/y.
Czujemy się kompetentni i pewni siebie, gdy robimy coś, co dobrze na wychodzi. Zrób listę tych rzeczy.
Odpowiedz sobie na pytania:
-
- co przychodzi mi z największą łatwością
-
- z jakimi problemami przychodzą do mnie najczęściej znajomi, które potrafię rozwiązać
-
- za co najczęściej jestem chwalony/a
-
- co sam/a lubię robić, kiedy co robię, czas dla mnie przestaje istnieć (jestem w swoim flow).
I rób chociaż jedną z tych rzeczy codziennie, sprawdzając na ile to zmienia Twoje samopoczucie.
- co sam/a lubię robić, kiedy co robię, czas dla mnie przestaje istnieć (jestem w swoim flow).
3.
Przypominaj sobie codziennie o swoich sukcesach.
Poświęć czas, by je sobie wypisać i wracać do nich, najczęściej jak się da. Najlepiej codziennie. Dodawaj te, które pojawiają się na bieżąco. Mogą być tak małe jak czyjś uśmiech, kiedy coś dla nich zrobiłaś/eś po tak duże jak zdanie niezwykle ważnego egzaminu, spotkanie miłości swojego życia czy awans.
Bo każdy z nas osiągnął już wspaniałe rzeczy. Tylko czasem umniejszamy je z czasem. Albo o nich zapominamy.
4.
Unikaj porównywania się do innych. Bo zawsze będzie ktoś, kto robi coś lepiej od Ciebie. Albo przynajmniej Tobie będzie się tak wydawało. Pamiętaj wtedy, że na pewno jest choć jedna rzecz, w której Ty jesteś lepsza/y. Stąd porównywanie się nie ma kompletnie sensu.
5.
Poszerz swoją wiedzę albo ekspertyzę. Ciągły rozwój, uczenie się to świetna droga do coraz wyższej samooceny. Rozwijaj się i swoje umiejętności. W czym chcesz być lepsza/y? W czym chcesz poszerzyć swoją wiedzę lub rozwinąć kompetencje?
Z czasem zauważysz, że ta postawa pozwoli Ci zauważyć, że każdy z nas jest w jakimś procesie rozwoju.
6.
Uwolnij się od przeszłości. Popełniamy błędy. Jesteśmy tylko ludźmi. Spróbuj je naprawić i wybacz sobie (jeśli potrzebujesz, możesz zastosować to ćwiczenie).
Pamiętaj, że żal do siebie, poczucie winy ciągnące się latami – to nie jest podejście, które daje Tobie lub innym cokolwiek dobrego.
Skup się na tym, co możesz zrobić dla siebie lub innych tu i teraz.
7.
Trzymaj się swoich zasad.
Kiedy zawiedziesz siebie, postępując wbrew swoich zasad, swoich wartości, nie będziesz się czuć dobrze ze sobą. Poznaj dlatego swoje wartości i staraj się żyć zgodnie z nimi, każdego dnia.
8.
Skonfrontuj swój lęk. Kiedykolwiek zaczynasz działać mimo lęku, Twoje poczucie sprawczości rośnie.
Ja pokazuję jak radzić sobie z lękiem przed porażką lub realizacją zamierzeń w czasie treningu umysłu “Magia Myśli SUKCES”, ale kiedy pracujesz nad poradzeniem sobie z lękami sam/a, zacznij od tych mniejszych, by z czasem nabierać siły i wewnętrznej mocy, aby skonfrontować te lęki, które do tej pory uniemożliwiały Ci działanie.
9.
Unikaj robienia rzeczy tylko po to, by zadowolić innych.
Gdy potrzeby wszystkich innych stają się ważniejsze niż Twoje własne, pragniesz zwrócenia czyjejś uwagi kosztem siebie, pokazujesz sobie, że Twoje preferencje, wartości, szczęście zajmują u Ciebie drugie miejsce.
Zwracaj uwagę na innych, ale dbaj również o to, by spełniać swoje marzenia, realizować siebie, bez względu na oceny innych.
Jeśli nie wiesz jak mówić NIE i pokazywać swoją asertywność, weź udział w programie „Magia Myśli PEWNOŚĆ SIEBIE” – tam znajdziesz cały tydzień pracy, który zmieni Twoje relacje z innymi poprzez ugruntowanie asertywności w Twojej podświadomości.
10.
Rozwijaj umiejętność mówienia “Nie”.
Bez niej również pokazujesz sobie, że jesteś dla siebie mniej ważny/a niż inni. I kiedy to może działać na krótką metę, w dłuższej perspektywie czasowej może powodować frustracje, bo “z pustego nie nalejesz”.
Kiedy nauczysz się odmawiania, kiedy na coś nie masz ochoty, stworzysz miejsce w swoim życiu na to, co sprawia Ci radość, co paradoksalnie sprawi, że będziesz mieć więcej do dania z siebie innym. A dodatkowo zyskasz szacunek u innych, bo sam/a ten szacunek będziesz sobie dawać.
11.
Zdefiniuj na czym tak naprawdę Ci zależy, kim chcesz być dla siebie i innych.
Kiedy tego nie wiesz, nie jesteś w stanie określić do czego tak naprawdę dążysz, co da Ci wyższą samoocenę.
Kiedy masz to określone, każdego dnia możesz wybierać kolejny krok, który Cię do tego doprowadzi. Skupisz uwagę na tym, co dla Ciebie ważne, łatwiej będziesz podejmować decyzje i przestaniesz się wciąż wahać co robić dalej.
Pamiętaj, że samoocena jest zmienna. Rzadko pozostaje na tym samym poziomie przez dłuższy czas, jeśli nie dbasz o to, co może ją wzmacniać. Trudne momenty w życiu potrafią ją sukcesywnie obniżać.
Świetnym początkiem jest pozbycie się ciągłej krytyki siebie. Wyłapywanie myśli, które Ci nie służą i ich zamian na takie, które Cię wspierają, które Cię budują jako człowieka, a nie podcinają Ci skrzydła.
Jeśli szukasz inspiracji w zakresie dobrych myśli, zapraszam Cię na mój kanał na YouTube.
A jeśli chcesz trwale zmienić swoje nawyki myślowe, związane ze swoją samooceną, zapraszam Cię do zapisu na program Magia Myśli – Prawdziwa Pewność Siebie, który możesz zacząć już dzisiaj!
Pozdrawiam Cię serdecznie,